"Fra Lys til Liv" ved seniorforsker Jens Olaf Pepke Pedersen

"Fra Lys til Liv" ved seniorforsker Jens Olaf Pepke Pedersen

"Fra Lys til Liv" ved seniorforsker Jens Olaf Pepke Pedersen

Torsdag 11. september 2025, kl. 10:00
Dalum Kirkes Anneks, Dalumvej 112 b, 5250 Odense SV
30 kr.

En sejlivet myte siger, at naturvidenskab og kristendom udelukker hinanden. I foredraget udfordrer jeg derfor myten om det stridbare forhold mellem naturvidenskab og kristendom.
Dagens foredragsholder er Jens Olaf Pepke Pedersen, der i sit foredrag ser på, hvordan man meningsfuldt kan leve med begge verdensanskuelser, samt at viden og tro kan berige hinanden ved at forene rationelle og åndelige perspektiver. 

Naturvidenskab og kristendom giver svar på forskellige spørgsmål, og i foredraget ser Pepke Pedersen også på, hvordan kristen forkyndelse om skabelse kan være meningsfuld uden at konkurrere med en videnskabelig årsagsforklaring.

Foredraget tager udgangspunkt i hans seneste bogudgivelse "Fra Lys til Liv" (Eksistensen 2025). Her argumenterer forfatteren for, at både naturvidenskab og kristendom er essentiel for at forstå universets love og skabelsens mysterium.

Jens Olaf Pepke Pedersen har tidligere besøgt os i Dalum. Han har en ph.d. i eksperimentel atomfysik fra Aarhus Universitet og er seniorforsker på Institut for Rumforskning og -teknologi på DTU. Skriver ofte indlæg i Kristelig Dagblad og Weekendavisen.

Der er tilmelding via Dalum Kirkes hjemmeside www.dalumkirke.dk

Entré 30 kr. ved arrangementets begyndelse.

Arrangementet er et samarbejde mellem Dalum Kirke og Dalum Bibliotek

Dørene åbnes kl. 9.30

Du vil måske også kunne lide...

0
Feed